בע"ה נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי הוא איחוד אתרי יהדות ופרויקטים שונים לזיכוי הרבים, ביניהם ״ללא גזל״ ו״אמונה״. על מנת להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה, בשפה ברורה המתאימה לכל יהודי, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן (רוני) פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

ברכת אשר יצר להדפסה והלכות עיקריות

ראובן (רוני) פיזנטי | 11 בנובמבר 2013 | הלכות מעשיות למתחילים

ברכת “אשר יצר” היא אחת הברכות שנאמרות בתדירות גבוהה מאוד, כמה פעמים בכל יום. בכל פעם לאחר עשיית צרכים, בין גדולים ובין קטנים, אנו משבחים את השם יתברך על הנס העצום שמתחולל בתוך הגוף שלנו שלפעמים אנו שוכחים ממנו וקצת לוקחים אותו כמובן מאליו. ננסה בסיעתא דשמייא להביא את הרקע הכללי לברכה, את ההלכות העיקריות וכמובן את ברכת אשר יצר מוכנה להורדה ולהדפסה.
להורדת ברכת אשר יצר לחצו כאן

נס עצום יומיומי

כאשר אנו הולכים לבית הכיסא להתפנות, הדברים נראים לנו טבעיים ביותר, אבל אם ננסה להבין את התהליך שמתרחש, נגלה שקורה בתוך תוכנו דבר מדהים ומסובך ביותר, נס רפואי של ממש. כמו ניתוח קשה שאנו עוברים כמה פעמים בכל יום בלי להרגיש.

לגוף יש פתחים שונים. השם יתברך ברוב חסדיו מפליא לעשות ובדרך נס נותן חכמה במערכות הגוף להפריד בין הוויטמינים, הסוכרים, היסודות והחומרים הנצרכים לגוף לבין הפסולת. האוכל מתפרק לחומרים נצרכים לגוף וכל חומר מוצא את מקומו במקום שזקוקים לו בגוף. ואת כל הפסולת, בדרך נס הגוף מוציא החוצה דרך נקביו. בצורה מופלאה רק הפסולת יוצאת בזמן שכל החומרים החיוניים לגוף נשארים בתוכו. אם ייסתם נקב אחד, הפסולת לא תוכל לצאת. ואם ייפתח נקב שלא צריך להיות, חומרים חיוניים לגוף יצאו החוצה. בכל אחד מהמקרים הללו אין לגוף אפשרות להתקיים.

כאשר יש צורך לא עלינו בניתוח, הדבר לא פשוט בכלל. מוכרחים לשמור על סטריליות וניקיון, לחטא היטב את האזור ולהישמר מזיהומים, וכל זה מלבד הסכנות שקיימות בניתוח עצמו. שהרי ברגע שישנו אזור פתוח בגוף, ישנה סכנה רצינית ובכל רגע האזור עלול להזדהם. תארו לכם שכל אחד מאיתנו נכנס מספר פעמים ביום לבית הכיסא וכלל לא מרגיש שבדרך נסית הגוף נפתח ומוציא את כל הפסולת והרעלים החוצה דרך הנקבים ממש כמו בניתוח.

יש לנו מערכת אוטומטית שמזכירה לנו שכעת אנו צריכים להתפנות ואז אנו הולכים בנחת לבית הכיסא ללא מאמץ מיוחד. בלי צורך בחיטוי או במיומנות מיוחדת מצדנו, בלי לעשות חתכים, בלי מנתח צמוד, בלי הרדמה, בלי כאבים עצומים, בלי מכונה משוכללת שתפריד את הפסולת, בלי הכנות מיוחדות, הכל בצורה טבעית, פשוטה ונוחה, עד כדי כך שאנו אפילו לא עוצרים לרגע לחשוב שיש כאן משהו מופלא מעבר להשגתנו.

על התהליך המדהים הזה בוודאי שראוי לתת שבח לבורא העולם. הוא ברא לנו גוף מושלם עם מערכות מופלאות שמתפקדות היטב ללא חיבור לחברת החשמל או שימוש בסוללות. גוף שפועל כאילו מעצמו ועושה כל מה שצריך בצורה מתוחכמת, כאילו בדרך טבע ובצורה שגרתית. גם אם נודה לקדוש ברוך הוא במשך כל החיים שלנו רק על העניין הזה, זה עדיין לא יספיק. המעט שאנו יכולים לעשות הוא לפחות להעריך ולשבח, כדי לא לקחת את הדברים כמובנים מאליהם.

סגולה לבריאות ורפואה

ברכת אשר יצר בכוונה אמתית היא סגולה ידועה ומפורסמת לשמירה על בריאות טובה. אפשר גם להבין את ההיגיון שבעניין, שהרי אם נבחר להאמין שכל הגוף שלנו פועל בדרך טבע שגרתית, אז בטבע ישנם גם חיידקים, מחלות, וירוסים ושאר מזיקים. בדרך הטבע ישנם רופאים ותרופות, מאכלים לא בריאים וגורמים שונים מעכבים ומטרידים שקשה לדמיין את החיים בלעדיהם. אבל כל זה רק בדרך הטבע, בדרך מופלאה וניסית שאותה מנהיג הקדוש ברוך הוא אפשר להימנע מכל זה בדרך נס.

כאשר אנו מברכים את ברכת אשר יצר בכוונה, אנו מתבוננים בנסים הגלויים שהשם יתברך עושה לנו. אנו מבינים שהוא זה שמכוון אותנו בדרך, הוא הרופא שלנו, הוא המהנדס של הגוף והוא זה שמפעיל את כל התהליכים בגוף שלנו ומנהל את הכל בכל רגע. לכן ברור שאין לו שום בעיה להסיר את כל המחלות והמזיקים מעלינו ולא לתת להם להיכנס אל הגוף להחליש אותנו.

ככל שנצליח לומר את ברכת אשר יצר בכוונה גדולה, כך הדבר יוכל להשפיע לחיזוק האמונה שלנו שהשם יתברך הוא הרופא שלנו. אותה אמונה תחבר אותנו אל שפע גדול של רפואה ובריאות שהשם יתברך שומר במיוחד בשבילנו. כל המחלות מגיעות רק מהקדוש ברוך הוא, כפי שהוא שם אותן במצרים. אם נתחזק באמונה ונלך בדרכיו, הוא יראה לנו שהוא השם רופאנו.

לכן נתחזק לומר את ברכת אשר יצר בכוונה גדולה. נשבח את השם יתברך על הנסים המופלאים שעושה לנו בכל רגע, וכך נזכה להתחבר למציאות נסית של רפואה שלמה ללא חולי. וזוהי הסגולה הגדולה שכאשר אומרים את הדברים בכוונה ומכניסים אותם אל הלב, אז אפשר לזכות לרפואה נסית ממש.

הלכות עיקריות שחשוב לדעת

בכל פעם שאנו עושים צרכים, בין גדולים ובין קטנים, ואפילו שיצאה רק טיפה אחת, לאחר שאנו נוטלים את הידיים ומנגבים, יש לברך את ברכת אשר יצר.

ראוי להתבונן בנסים המופלאים שעושה לנו השם יתברך ולברך את הברכה מתוך כוונה.

לא מוכרחים ליטול את הידיים בכלי, למרות שיש בזה עניין. הנטילה היא לסירוגין, ימין, שמאל, ימין, שמאל, ימין, שמאל. שלש פעמים על כל יד כאשר שופכים מים על יד ימין תחילה. גם אם לא עושים נטילה מכלי, טוב להעביר שלש פעמים כל יד לסירוגין תחת הברז.

אם אפשר, טוב לקרוא את הברכה מתוך הכתוב (הברכה נמצאת בתחילת רוב הסידורים בברכות השחר) ולכוון במלים. יחד עם זאת, טוב ללמוד את הברכה בעל פה כך שנוכל לברך אותה גם כשאנו נמצאים במקומות בהם אין לנו אפשרות לקרוא מתוך סידור.

צריך לומר את הברכה בדיבור ולא מספיק להרהר בלב (כי זה ספק אם אנו יוצאים כך ידי חובה). עם זאת, אם קרה שהרהרנו בלב את הברכה, אין לחזור לומר אותה בפה (כי יתכן שכבר יצאנו ידי חובה בהרהור ואז זו תהיה ברכה לבטלה חס ושלום).

אם קרה ששכחנו לברך, אפשר לברך כל עוד לא עברו שבעים ושתיים דקות. לאחר שבעים ושתיים דקות כבר אי אפשר לברך על אותה הפעם. אם יצא ששכחנו לברך ולאחר מכן שוב חזרנו לעשות צרכים פעם נוספת, מברכים רק ברכה אחת על שתי הפעמים.

כדאי לכל אחד להתרגל לומר את ברכת אשר יצר מיד לאחר היציאה מבית הכיסא, ולא לחכות לברך לאחר זמן. כיוון שהמציאות מראה שיש הרבה יצר הרע שגורם לנו לשכוח לברך ואחר כך כשנזכרים נכנסים להרבה ספיקות אם אפשר לברך או לא. לכן טוב להרגיל עצמנו לברך מיד ללא שיהוי כלל.

בזכות הברכה החשובה הזו בכוונה, בשמחה ובהודיה, נזכה בע”ה לבריאות טובה ואיתנה לעבודת השם ולרפואה שלמה לכל חולי עמו ישראל.

אודות כותב המאמר : ראובן (רוני) פיזנטי

אברך ויוצר שכותב מהלב עם המון אהבת ישראל. מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. מעביר שיעורים בגמרא ובהלכה בבית המדרש ״בית להשם״ בנתיבות. למידע נוסף

3 תגובות על “ברכת אשר יצר להדפסה והלכות עיקריות”

 1. מירי הגיב:

  אני נהנית כל פעם מחדש לקרא את דברי התורה שלכם, ומחכה לקבל את דבר התורה הבא.

  • תודה רבה על התגובה המחזקת,
   אני נהנה כל פעם מחדש לכתוב ולשלוח את דברי התורה.
   ונהנה אפילו יותר לדעת שאנשים מוצאים בהם עניין ותועלת.
   השם יתברך יברך אותך בכל טוב.

 2. חיים הגיב:

  יישר כח גדול על זיכוי הרבים!
  בברכון אשר יצר אולי כדאי לנסות גופן אחר שיותר מסתדר עם הניקוד….
  דרך אגב, בסיעתא דשמיא יצרנו אלבום תמונות מחזקות ואשמח אם תפרסמו אותו גם כאן.
  הוא כאן:
  https://photos.app.goo.gl/nRChc7cyUz7ruCW46
  בשורות טובות וישועות בקרוב…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • רישום לעדכונים

  Loading
 • כל תכני האתר פתוחים לכולם ללא צורך ברישום. הרישום הוא רק למי שרוצה לקבל דברי תורה ועדכונים מהאתר מפעם לפעם.

 • מחפשים את האמת – דיסק שמע

 • פרסומים אחרונים

 • שיר חיזוק – אל תתעלם

 • זכות הלימוד ודברי התורה

  • לעילוי נשמת דניאל בן ג׳ולי
  • להצלחת אופיר שלמה סוויסה בן אסתר
  • להצלחת יצחק שגיא זוזוט בן צביה סלביה
  • להצלחת ברוך אדרי בן עישה
  • להצלחת שמעון אלמליח בן אסתר
  • להצלחת שלמה כהן בן סימי

  למידע על בית המדרש ולתרומות לחצו כאן.

 • איך להיות מאושרים

 • כניסת מנהלים