בע"ה נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי הוא איחוד אתרי יהדות ופרויקטים שונים לזיכוי הרבים, ביניהם ״ללא גזל״ ו״אמונה״. על מנת להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה, בשפה ברורה המתאימה לכל יהודי, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן (רוני) פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

צלם אלוקים – פרשת בראשית

ראובן (רוני) פיזנטי | 16 באוקטובר 2014 | פרשת בראשית

פרשת בראשית מתארת את בריאת האדם, ועל זה נאמר “נעשה אדם בצלמנו כדמותנו”, ולאחר מכן “בצלם אלוקים ברא אותו” (בראשית א’, כו’ – כז’). ברור לכולנו שאין צורה או דמות מסוימת לאלוקים, שהרי הוא אינסוף ולא מוגבל בדמות מסוימת. אם כן צריך להבין מה עניין הצלם? מה הכוונה שאלוקים ברא את האדם בצלמו כדמותו?

רבי חיים מוולוז’ין מאריך בעניין הזה בספרו המופלא “נפש החיים”. לקדוש ברוך הוא ישנם שמות שונים המתארים מידות והנהגות שונות. השם “אלוקים” רומז לכוח, וכך גם בזמן התפילה והברכות כאשר מזכירים את השם הזה (“אלוקינו”) יש לכוון שהוא תקיף, בעל היכולת ובעל הכוחות כולם. הוא בעל הכוח שמשפיע על כולם ונותן להם כוח וקיום. כולם תלויים בו. על זה נאמר שהאדם נברא “בצלם אלוקים”. כמו שאלוקים הוא בעל כוח שמשפיע על כל העולמות וכולם תלויים בו, כך הוא ברא את האדם בצלמו כדמותו, כלומר הוא נתן לאדם כוח להיות סוג של שליט על עולמות עליונים ועצומים.

צריך לדעת שכל יהודי נברא בצלם ועל כן יש בכל יהודי כוח לבנות או להחריב עולמות. כל מעשה, כל דיבור וכל מחשבה משפיעים בעצמה על עולמות עליונים. רבי חיים מוולוז’ין מרחיב ואומר שאסור ליהודי לחשוב שאין בכוח מעשיו השפלים לפעול שום ענין, כי בחטא קל הורסים הרבה יותר ממה שהחריבו נבוכדנצר וטיטוס שהחריבו את בית המקדש. כי הם החריבו רק למטה, אבל החטאים שלנו החריבו את בית המקדש של מעלה שהביא לחורבן מטה.

לכל אדם יש שאיפות. כל אחד רוצה להגיע להישגים בתחומים שונים. לכל אחד יש חלומות. כל אחד רוצה חיים טובים ומוצלחים. צריך לדעת שהמפתח לכל זה נמצא אצלנו. כל יהודי קובע כיצד ייראו העולמות העליונים ובהתאם לזה משפיע שפע לכל העולם, וכמובן גם לעצמו ולסובבים אותו. יהודי שעושה מעשה טוב, שמתגבר על היצר שלו אפילו באופן חד פעמי או שחושב מחשבה טובה, עושה דברים עצומים בשמיים בלי לדעת על כך. אחרי זמן מה פתאום מגיע לו ולסובבים אותו משהו טוב, ואף אחד לא מקשר וחושב על אותו מעשה או מחשבה.

עד היום אנחנו ניזונים בזכות עקידת יצחק שהביאה לנו שפע לדורות. בראש השנה וביום הכיפורים אנו מסתמכים על זה כדי לזכות ברחמיו של השם יתברך. מעשה של מישהו לפני אלפי שנים משפיע עד היום ומהווה חלק נכבד מחיינו. כל התפילות של הסבים והסבתות שלנו משפיעות עלינו בלי שנרגיש. פתאום אדם לא מבין איך זה שהוא מקבל הארה רוחנית. פתאום מתחשק לאדם להתחזק ולהתקרב ליהדות. פתאום מגיע לאדם שפע שמשמח אותו. פתאום אדם זוכה להצלחה. אנשים לא מבינים מאיפה זה, אבל זה הכל קשור בעולמות העליונים.

כל תפילה שלנו, כל דיבור, כל מעשה וכל מחשבה, הכל משפיע וקובע כיצד ייראו חיינו. לפעמים אנשים אוהבים להתלונן ולהאשים אחרים בכל הנסיבות הסובבות אותם. אבל האמת היא שהם עצמם קובעים את אותם הנסיבות. כל יהודי משפיע וקובע כיצד ייראו חייו. כל יהודי נברא בצלם אלוקים ויש לו את הכוח לבנות או להחריב עולמות.

רוב האנשים חושבים לעצמם שישנם צדיקים גדולים שהם קובעים דברים מהותיים והאנשים הפשוטים הם כלל לא נחשבים, אבל הדבר לא נכון. אמנם ככל שהאדם קרוב יותר לקדוש ברוך הוא, כך הכוח שלו גדול יותר, אבל לכל יהודי יש כוח, גם אם זה היהודי הפשוט והשפל ביותר. כל יהודי הוא חלק אלוק ממעל. אנשים חושבים שהם יכולים לנבל את הפה, לקלל, לראות מראות לא טובים, לחשוב מחשבות לא טובות. הם רואים שכולם מסביבם עושים את זה וחושבים שהם הרי לא יותר טובים מכולם. הם חושבים ששמירת העיניים או שמירת הלשון הן עבודות של צדיקים גמורים ולהם אין שום חלק בזה. הם חושבים שאף אחד לא רואה אותם וקורא את המחשבות שלהם כשם חושבים על שטויות ודברים אסורים. אבל הם טועים בענק. כי לכל יהודי יש כוחות עצומים.

אם יהודי פשוט יצליח להתגבר אפילו פעם אחת על היצר, הוא יעשה רעש גדול בשמיים וירעיד עולמות. אם נתרגל להכניס בתוך כל סדר היום העמוס שלנו חצי דקה של מחשבות טובות, כמה שאנחנו אוהבים את הקדוש ברוך הוא ומודים לו, נשפיע שפע גדול עלינו ועל כל הסובבים אותנו. אם כל יהודי ייקח את עצמו בידיים וינסה להשפיע לטוב בעולמות העליונים, אז בוודאי שייבנה בית המקדש וכבר תגיע הגאולה השלמה שתגאל אותנו מכל צרותינו.

אסור לנו להמעיט בערכנו. אנחנו מייצגים מהות חשובה מאוד. גם אם מצד עצמנו נראה לנו שאנחנו כלומניקים ובטח שלא צדיקים גדולים, בכל אופן צריך להבין שאנחנו בני מלך. אנחנו הבנים של הקדוש ברוך הוא. הנשמה שלנו היא אלוקית. יש לכל יהודי חיבור ישיר לקדוש ברוך הוא ללא כל מתווכים ובלי שום גבול. מכאן כל יהודי יוכל להבין את הערך העצום שלו וכמה חשוב לשמור על כל מה שיוצא ממנו, מחשבה, דיבור או מעשה. הכל נרשם ונחקק לעולם. כל דבר קטן משפיע לנצח נצחים.

השם יזכה אותנו לפעול דברים טובים ולזכור את הכלל “שיויתי השם לנגדי תמיד”, כי בכל מקום שיהודי נמצא, השם יתברך נמצא מולו. נזכה לחשוב מחשבות טובות, לדבר דברים טובים ולעשות מעשים טובים שיביאו אותנו, את הסביבה שלנו ואת כל העולם למקום טוב יותר, עליון יותר וקרוב יותר אל השם יתברך.

אודות כותב המאמר : ראובן (רוני) פיזנטי

אברך ויוצר שכותב מהלב עם המון אהבת ישראל. מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. מעביר שיעורים בגמרא ובהלכה בבית המדרש ״בית להשם״ בנתיבות. למידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • רישום לעדכונים

  Loading
 • כל תכני האתר פתוחים לכולם ללא צורך ברישום. הרישום הוא רק למי שרוצה לקבל דברי תורה ועדכונים מהאתר מפעם לפעם.

 • מחפשים את האמת – דיסק שמע

 • פרסומים אחרונים

 • שיר חיזוק – אל תתעלם

 • זכות הלימוד ודברי התורה

  • לעילוי נשמת דניאל בן ג׳ולי
  • להצלחת אופיר שלמה סוויסה בן אסתר
  • להצלחת יצחק שגיא זוזוט בן צביה סלביה
  • להצלחת ברוך אדרי בן עישה
  • להצלחת שמעון אלמליח בן אסתר
  • להצלחת שלמה כהן בן סימי

  למידע על בית המדרש ולתרומות לחצו כאן.

 • איך להיות מאושרים

 • כניסת מנהלים