בעזרת השם יתברך נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי נועד להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מאמרים ודברי תורה במסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה. ספרים, חוברות ועלונים להורדה. מידע יהודי. תכנים, תוכנות והורדות חינם. הכל בשפה ברורה, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

קשה לקום לסליחות

לכל השאלות בענייני אמונה
כ״ג באלול ה׳תשע״ה

אני מתחזק בתורה ובמצוות אבל קשה לי לקום לסליחות ומרגיש עם זה רע וחושש שהתפילות לא יתקבלו ותהיה שנה קשה בגלל זה

תגובה אחת על “קשה לקום לסליחות”

1. חשוב תמיד לזכור שהקדוש ברוך הוא אוהב אותנו תמיד בכל מצב. נכון שככל שנקיים יותר מצוות אז נקבל יותר הארה רוחנית מלמעלה, אבל השם יתברך יודע היטב מה היכולות של כל אדם, למה כל אחד מסוגל, כמה יצר יש לנו וכמה כוחות נפש קיבלנו כדי להתמודד. השם יתברך לא בא בטענות לאף אחד. הוא רק רוצה שיתקרבו אליו ושכל אחד יעשה את ההשתדלות שלו. לכן לא משנה מה קורה, אף פעם לא צריך להרגיש שהקדוש ברוך הוא לא יקבל את התפילות או שחס ושלום תהיה שנה קשה. השם יתברך אוהב את התפילות שלנו ומחכה שנתפלל אליו.

ספציפית בקשר לסליחות, אז אמנם שזה בוודאי דבר טוב ומועיל לאמרם, אבל צריך לדעת שזהו מנהג ולא חיוב מעיקר הדין. כלומר, אם צריך לבחור בין סליחות לתפילה כלשהי במניין, אז בוודאי שתפילה עדיפה. אם יש איזו מצווה שאפשר לקיים או ללכת לסליחות, אז עדיף לקיים את המצווה. זה לא אומר שהסליחות לא חשובות, כי הן מראות להשם יתברך שאנחנו רוצים להתקרב אליו מאוד ואוהבים אותו ומצטערים על החטאים. אבל כל עוד זה בא בתור תוספת ולא במקום משהו אחר. אם זה קשה ואז התפילה קשה יותר ובלי כוונה, אז עדיף לוותר ולנסות להשתדל בדברים אחרים במקום. להתחזק בשמירת שבת, לחזק את לימוד התורה וכו׳. כל אלו חשובים יותר מאמירת הסליחות.

אפשר גם למצוא מניינים של סליחות אחר הצהריים (יש סליחות גם בשעות המנחה), ואם לא מוצאים אז במקרה הגרוע אפשר להתפלל לבד (בלי הדברים שדורשים מניין – מדלגים על יג׳ מידות רחמים וכל מה שבארמית). ואם גם זה לא אפשרי, אז אפשר פשוט במלים הפשוטות שלנו לבקש מהשם יתברך סליחה. פשוט להסתגר בחדר ולומר ״השם יתברך, אני אוהב אותך, אני לא רוצה לחטוא, רוצה להתקרב אליך ואני מבקש סליחה ומחילה״. (כמובן שכל אדם יאמר את זה במלים שלו…)

בסופו של דבר השם יתברך רוצה שנתקרב אליו. אם נגיע למטרה הזו בדרך אחרת, זה לא נורא, העיקר שנגיע לזה. השם יתברך יאיר לכם את הדרך. תכתבו ותחתמו לשנה טובה ומבורכת, לחיים טובים ולשלום, ליראת שמיים ולאמונה, אתה וכל משפחתך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

• קבלת עדכונים למייל

• כל תכני האתר פתוחים לכולם ואין צורך ברישום לאתר. אבל אם אתם רוצים לקבל מאיתנו דברי תורה ועדכונים, לחצו כאן להירשם.

• מחפשים את האמת - דיסק שמע

• להורדת הדיסק מחפשים את האמת לחצו כאן
  • פרסומים אחרונים

• דברי תורה נצפים ביותר

• שיר חיזוק - אל תתעלם

• דפים נצפים ביותר

• איך להיות מאושרים

• כניסת מנהלים