בע"ה נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי הוא איחוד אתרי יהדות ופרויקטים שונים לזיכוי הרבים, ביניהם ״ללא גזל״ ו״אמונה״. על מנת להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה, בשפה ברורה המתאימה לכל יהודי, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן (רוני) פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

שמחה רק במצוות או בכל דבר בחיים?

15 במרץ 2014 | שאלות ותשובות |

כמה חשובה המצווה הזו של שמחה? הכוונה היא לא רק על מצוות ה’ אלא בחיים בכללי. למשל אם משחקים במשחק ושמחים מזה, האם זה טוב? איך בכלל מגיעים לשמחה? ומה הכוונה בפסוק ”תחת אשר לא עבדת את ה’ בשמחה ובטוב לבב”, כאילו ה’ יעניש אותנו על זה שלא עבדנו אותו בשמחה? האם יכול להיות מצב שכאשר אני עושה מצווה אז כיביכול אני עושה עבירה? למשל אני מניח תפילין אבל במקום לעשות מצוות אני יענש על זה כי רשום ”תחת אשר לא עבדת את ה’ בשמחה ובטוב לבב” אז זה אומר שאדם יקבל עונש על זה שלא עבד את ה’ בשמחה?

תגובה אחת על “שמחה רק במצוות או בכל דבר בחיים?”

 1. ידוע שצריך לעבוד את השם באהבה וביראה. אמנם הפחד הוא דבר הכרחי בקיום המצוות, ובמיוחד בהתחלה זה מאוד עוזר לנו להתקדם, שהרי בשלבי ההתחלה של החזרה בתשובה אי אפשר לאהוב (כי איך אפשר לאהוב משהו שאנו עדיין לא מכירים?) ולכן ישנה יראה שמסייעת לנו. אבל עם כל זה, הפחד בוודאי לא צריך להשתלט עלינו, ולאחר תקופה מסוימת צריכה לבוא גם האהבה.

  ישנם הרבה גורמים שיכולים להשפיע עלינו כך שלא נצליח להגיע לאותה אהבה נכספת, וצריך כמובן לבחון כל מקרה לגופו, אבל אשתדל לתת 3 עצות שיוכלו לעזור לרוב האנשים שמרגישים תקועים ולא מצליחים לפתח אהבה לקיום המצוות:
  עצה א’: לימוד תורה

  התורה היא נפלאה ועוזרת בכל מסלולי החיים. אפשר לגלות שם תובנות אינסופיות מדהימות. אבל כדי להגיע לכל זה צריך ללמוד. חז”ל אומרים שתלמוד תורה הוא כנגד כל המצוות, שהרי אם לומדים תורה, אז מגיעים לכך שנדע יותר ונוכל לקיים את המצוות. אם נתאר לעצמנו אדם שסוחב שק כבד, אז הוא בוודאי יהיה אומלל וכנראה שהוא סוחב את השק מתוך פחד ממי שציווה עליו לסחוב אותו. אבל אם אותו אדם יפתח את השק ויגלה שכולו מלא ביהלומים, אז אותו אדם ישמח עד לב השמיים וירוץ כל הדרך. השק הוא אותו שק, רק הידיעה היא שונה. ככל שנעמיק ונלמד על המצוות, כך נוכל יותר להתחבר אליהן ולאהוב אותן. כשאדם לומד על התפילה ומבין שבתפילה שלו הוא מדבר עם הקדוש ברוך הוא, ויכול לבקש ממנו את כל רצונותיו כך שהשם יתברך יסדר לו את כל הבעיות בחיים, אז התפילה בוודאי תיראה אחרת.
  עצה ב’: הרחק משכן רע

  פעמים רבות אפשר לראות אצל חוזרים בתשובה שאין להם שום מסגרת תורנית וכל הסובבים אותם הם אנשים רחוקים מתורה ומצוות. כמובן שלא צריך לנתק קשרים עם אף אחד, אבל עם זאת, חשוב לאזן את הסביבה שלנו ולהתאים אותה לרצונות ולשאיפות שלנו. למשל, אדם שחזר בתשובה וכעת הוא שומר שבת יכביד על עצמו מאוד אם יסתובב בשבת עם אחרים שמחללים שבת. כולם ישבו מול הטלוויזיה, ידליקו ויכבו את האור, ישוחחו בטלפון, יעשו סיבוב עם הרכב ויעשו שאר חילולי שבת בזמן שהוא יעמוד מהצד ויסתכל. אותו אדם עלול להרגיש בקלות במצב כזה שזה עול גדול לשמור שבת. אבל אם היה מסתובב עם חברים אחרים ששומרים שבת, אז בוודאי שהיו מוצאים המון עיסוקים נהדרים ומהנים. כך לגבי כל המצוות, חשוב שתהיה לנו סביבה תומכת, רבנים להתייעץ איתם, חברים עם שאיפות דומות לשלנו וכו’.
  עצה ג’: תפילה

  ישנם הרבה דברים שהם מחוץ לשליטתנו. ישנם כוחות שונים שיכולים לסייע לנו או חס ושלום להכשיל אותנו. ישנן חסימות שונות שאין לנו אפשרות לדעת מהיכן הן נובעות. ישנם חשבונות שמיים מדוקדקים עם כל אחד שעל פיהם נקבעים דברים נסתרים מעבר להבנתנו. לכן אפשר לראות שישנם יהודים שבקלות יכולים להתחבר, וישנם כאלו שנחסמים וצריכים להתאמץ הרבה יותר. כל אדם עם התיקון והיעוד המיוחדים שלו. אבל יש לכל יהודי קשר ישיר עם בורא עולם שיכול לעקוף את כל המכשולים ולהביא אותנו למקום שאנו רוצים. כל יהודי יכול להתפלל במלים שלו על כל מה שירצה, ואם יעשה זאת מספיק בכוונה אז בוודאי שייענה. אנו מבקשים בתפילה “פתח לבנו בתורתך”, כי זה לא דבר מובן מאליו. אבל מלבד התפילה הרשמית, אפשר להתפלל במלים שלנו ולהביע את הרצון שלנו להתקרב להשם. אם נבקש מכל הלב מאבא שיעזור לנו להתקרב אליו, אז בוודאי שאבא ישמח וירצה לעזור לנו.

  בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • רישום לעדכונים

  Loading
 • כל תכני האתר פתוחים לכולם ללא צורך ברישום. הרישום הוא רק למי שרוצה לקבל דברי תורה ועדכונים מהאתר מפעם לפעם.

 • מחפשים את האמת – דיסק שמע

 • פרסומים אחרונים

 • שיר חיזוק – אל תתעלם

 • זכות הלימוד ודברי התורה

  • לעילוי נשמת דניאל בן ג׳ולי
  • להצלחת אופיר שלמה סוויסה בן אסתר
  • להצלחת יצחק שגיא זוזוט בן צביה סלביה
  • להצלחת ברוך אדרי בן עישה
  • להצלחת שמעון אלמליח בן אסתר
  • להצלחת שלמה כהן בן סימי

  למידע על בית המדרש ולתרומות לחצו כאן.

 • איך להיות מאושרים

 • כניסת מנהלים