בע"ה נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי הוא איחוד אתרי יהדות ופרויקטים שונים לזיכוי הרבים, ביניהם ״ללא גזל״ ו״אמונה״. על מנת להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה, בשפה ברורה המתאימה לכל יהודי, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן (רוני) פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

הפצות לינוקס מומלצות וגם מדריך התקנה – מערכת הפעלה בחינם

ראובן (רוני) פיזנטי | 8 באוגוסט 2018 | כלים שימושיים | מדריכי תוכנה

אנשים רבים בכלל לא מודעים לכך, אבל ישנן מערכות הפעלה רבות ושונות. רוב האנשים התרגלו למערכת ההפעלה “חלונות” לגרסאותיה השונות וכלל לא חושבים שישנה אפשרות אחרת.

מרוב שזה הפך למובן מאליו, אז כשקונים מחשב חדש אפילו לא שואלים את הלקוח איזו מערכת הפעלה הוא רוצה, אלא באופן אוטומטי מייקרים את המחיר בכמה מאות שקלים ומתקינים על המחשב ווינדוס. רוכש המחשב בטוח שזוהי האופציה היחידה, ואם הוא רוצה לחסוך כמה מאות שקלים ולוותר על מערכת הפעלה, אז מרימים גבה וחושבים שמתקינים לו תוכנה פרוצה.

ובאמת צריך לדעת שישנה מערכת הפעלה מעולה וטובה, וגם חינמית לחלוטין, ושמה לינוקס. ואמנם היא לא תתאים לכולם, אבל רבים שינסו ימצאו אותה בוודאי מתאימה לצרכים שלהם. וכמו כל דבר חדש שמנסים, לוקח קצת זמן להתרגל, אבל לאחר כמה ימים כבר מתמקצעים בזה ומבינים שזה משתלם ביותר.

מערכת הפעלה לינוקס היא בטוחה יותר, מוגנת יותר, חזקה ומותאמת אישית לצרכים של המשתמש. בלינוקס אין צורך בתוכנת אנטיוירוס למשל, כי פשוט אין וירוסים שמשפיעים עליה. כל תוכנה נוספת שרוצים אפשר להתקין בחינם בקלות דרך מרכז היישומים של מערכת ההפעלה. אם למשל רוצים לצרוב, אז פשוט מחפשים דרך מרכז היישומים תוכנה לצריבה ותוך דקות ספורות אפשר כבר להשתמש בה. ההורדה וההתקנה נעשים אוטומטית על ידי המערכת. הכל ידידותי, נוח ובעיקר חינם.

אלא שמרוב הבלבול, מחוסר היכרות עם התוכנה, ובעיקר חוסר הכרה של ההפצות השונות שלה, אנשים מתייאשים עוד לפני שניסו וחוזרים לחלונות שהם מכירים. ולכן רצינו לכתוב המלצות על מערכות ההפעלה השונות כך שאנשים יוכלו לנסות ולבדוק.

בשבוע האחרון, בין הזמנים של קיץ תשע”ח, ניסיתי לנצל קצת את הזמן שאין לי ולהחליף את מערכת ההפעלה שהייתה לי. המערכת הקודמת שלי הייתה אובונטו 16.04, שדווקא עבדה לא רע, ואז ניסיתי הפצות אחרות של לינוקס, אבל גיליתי שעשיתי טעות שעלתה לי בהרבה זמן יקר שבוזבז. מאז מצאתי את עצמי מתקין מערכות הפעלה רבות, קצת מנסה ולבסוף מוחק ושוב מתקין. אז מצד אחד זה עלה לי בהרבה ביטול תורה, אבל מצד שני חשבתי שאולי אפשר לנצל את הימים האלו של ההתנסות בהפצות השונות כדי לספר עליהן כדי לחסוך זמן לאחרים, שכל אחד יוכל למצוא את ההפצה המתאימה בשבילו.

מה זה בכלל הפצה של לינוקס?

לינוקס היא מערכת הפעלה בקוד פתוח. זה אומר שכל מי שחפץ בכך, יכול לקחת את הקוד של התוכנה, ולשנות אותו כפי רצונו. כתוצאה מכך, היא עברה במשך השנים שינויים רבים והתאמות. שאם למשל באה קבוצה של אנשים שרוצים שמערכת ההפעלה תעבוד בצורה מסוימת, אז הם פותחים קבוצה, עובדים במשותף על הקוד, עד שמתקבלת מערכת ההפעלה שהם רוצים. וזוהי ההפצה שלהם של לינוקס. אבל יש עוד קבוצות רבות כאלו שלכל אחת מהן הפצה משלה.

לכן בעבר לינוקס הייתה מערכת הפעלה שמיועדת בעיקר למתכנתים או לפחות לכאלו שמבינים ממש טוב במחשבים. אבל עם הזמן פותחו הפצות נוחות וקלות, ידידותיות למשתמש, עם ממשק גרפי מעוצב טוב וכו’. וכעת אלו מתאימות לכולם… כמעט.

כדי לבחור הפצה שתתאים לנו, צריך לבדוק מה היא מציעה, מהו קהל היעד שלה, ובעיקר כמה קהל יש לה. ככל שההפצה מוכרת יותר ובעלת קהילה גדולה יותר של משתמשים, כך זה אומר שמשקיעים בה יותר, שיש יותר אנשים שמטפלים בה, שהעדכונים יהיו תכופים יותר ושיש מענה לבעיות שעלולת לצוץ. אם כמה חברים החליטו להוציא הפצה משלהם, אז כל הכבוד להם, אבל קשה לסמוך על כך שזה יעבוד טוב בשבילנו, או שנוכל למצוא פתרונות לבעיות שלנו על ידי קהילות תמיכה וכדומה.

למי לינוקס לא מתאים?

אין לנו טובות הנאה או אחוזים ברווחים (שגם ככה אינם, כי זה חינם), אז פשוט נאמר את כל האמת כדי שהתמונה תהיה ברורה ולא סתם נבזבז לכם את הזמן היקר. לינוקס היא מערכת הפעלה מצוינת ממש, שאני באופן אישי הייתי משתמש בה גם אם היו נותנים לי את חלונות בחינם. אבל יחד עם זאת, הרבה אנשים עלולים להתאכזב ולהיות לא מרוצים ממנה.

אנשים שהתרגלו לעבוד על מערכת הפעלה חלונות, יצטרכו לתת לזה מעט זמן כדי להתרגל. כמו בכל דבר חדש שעוברים אליו, בפעמים הראשונות יש הרגשה של ניכור וזרות, לא מרגישים שייכים, ולאט לאט לומדים ומתרגלים. לכן אנשים חסרי סבלנות, אנשים מבוגרים שקשה להם לקבל שינויים וכו’, יתקשו להתרגל לזה.

אנשים שעובדים עם תוכנות מסוימות שאין להן תחליף, ייאלצו לשקול היטב את המעבר. יש אנשים שעובדים עם תוכנה מסוימת ומוכרחים אותה, ועל אחת כמה וכמה אם זה לצורך עסקי וכדומה. וכמו למשל שאם מישהו זקוק לתוכנת פוטושופ, אז אי אפשר להתקין אותה על לינוקס. אבל אם אותו אדם עם ראש פתוח ולא נעול על התוכנה, אז הוא יכול להוריד בקלות תחליף לפוטושופ בחינם שנקרא “גימפ”.

אנשים שמנסים להידמות לחברים, להכיל תכנים במחשב כמו של החברים, לשחק באותם משחקים כמו של החברים וכדומה, גם הם יתקשו לעבור למערכת ההפעלה הזו. כי אמנם בלינוקס יש כמעט הכל, משחקים, תוכנות וכל מה שצריך מהמחשב. אלא שאלו תחליפים. זו לא אותה תוכנה במאה אחוז, אלא תחליף שנעשה לה בחינם. יש משחקים מדהימים, אבל אלו לא אותם המשחקים שיש לחברים. (אלא אם כן כל החברים יעברו ללינוקס ביחד).

השורה התחתונה היא שבלינוקס יש את כל מה שמשתמש המחשב צריך, ורק שהיא עושה זאת בצורה מעט שונה.

אז כעת ננסה לתת קצת מידע על כמה הפצות עיקריות וידידותיות למשתמש, ובעיקר טיפים וחוויות אישיות שעברתי איתן. כדאי לחשוב מהם הצרכים שלנו מהמחשב, ולפי זה אפשר לבחור את המערכת המתאימה ביותר. מידע על ההתקנה נמצא בהמשך המאמר.

אובונטו

הפצת אובונטו היא אחת המרכזיות והמוכרות. כתוצאה מכך, יש לה תמיכה רבה, אפשרויות רבות, תוספים שונים וכו’. יש הרבה הפצות שמתבססות עליה, שלקחו אותה ושינו אותה בדברים מסוימים, אבל בסך הכל זוהי הפצה ממש טובה לטעמי כפי שהיא. למי שמעוניין לדעת, בסופו של דבר לאחר כל התהליך שעברתי וכל ההתקנות השונות, אז חזרתי להפצה הזו בגירסה החדשה שלה 18.04.

ההפצה הזו יוצאת בגירסה חדשה פעם בחצי שני בערך, ובכל שנתיים יוצאת גירסה ארוכת טווח, עם תמיכה ועדכונים לחמש שנים לפחות. מבין ההפצות השונות היא נחשבת ליציבה ביותר.

היא מגיעה ביחד עם יישומים בסיסיים ביותר. חבילת אופיס, מציג תמונות, נגן וידאו ושמע, מציג pdf, ואפילו כמה משחקים קטנים. אבל ישנו אייקון כתום של מזוודה, שלחיצה עליו מובילה למרכז תוכנה ענקי עם אלפי תוכנות מכל הגוונים. וכמובן שהכול ניתן להורדה בחינם.

למי שרוצה להסיר תוכנות (כמו התוכנה של אמזון שמישהו הכניס לבפנים), אפשר להיכנס למרכז התוכנה של אובונטו, ושם לראות את התוכנות שכבר מותקנות במחשב, אז אפשר לבחור את התוכנה הרצויה ויש כפתור להסרה קלה ומהירה.

למידע נוסף על אובונטו והורדת מערכת ההפעלה, לחצו כאן.

לינוקס מינט

למשתמשים שמגיעים ממערכת ההפעלה חלונות קצת קשה להתרגל בתחילה ללינוקס, כיוון שרגילים לחפש אפשרויות מסוימות במקומות מסוימים, אבל אותן אפשרויות נמצאות במערכות הפעלה שונות במקומות שונים לגמרי. לכן נוצרה ההפצה של לינוקס בטעם מנטה, שמיועדת למשתמש המתחיל שמגיע ממערכת ההפעלה חלונות.

בלינוקס מינט יש חבילת תוכנות שמותקנות כבר מההתחלה לרוב הצרכים הבסיסיים. העיצוב של הממשק מזכיר את חלונות כך שאפשר למצוא את האפשרויות העיקריות שמחפשים. ידידותי ומומלץ לאלו שרגילים לחלונות ורוצים להכיר את לינוקס. לי אישית זה לא כל כך התאים כי יש שם יותר מדי תוכנות ותכנים, ואני אוהב מערכת נקיה עם הדברים הבסיסיים והתוכנות שאני צריך. מעבר לזה אני לא אוהב את העיצוב של חלונות. אבל אני בטוח שהרבה אחרים ישמחו לעיצוב כזה ולכמות תוכנות גדולה.

למידע נוסף ולהורדת מערכת ההפעלה לינוקס מינט לחצו כאן.

אלמנטרי

אם לינוקס מינט מיועד לאלו שבאים מחלונות, אז אלמנטרי נועד בעיקר לאלו שבאים ממערכת ההפעלה osx של מחשבי מקינטוש של אפל. עם דוק למטה שממנו אפשר לשגר את היישומים, דפדפן שמזכיר את ספארי, תוכנת דואר שמזכירה את מייל של אפל וכו’. זו מערכת הפעלה מרהיבה למראה, עם דגש על הגימורים והעיצוב. מגיעה בצורה מינימלית בלי הרבה תוכנות מותקנות. למי שמחפש מערכת הפעלה חינמית עם הרבה “סטייל”, אז זו בשבילו.

בהתנסות שלי עם המערכת היו כמה דברים שהציקו לי. כמו למשל שאי אפשר לשים קבצים על שולחן העבודה, או שאין כפתור להקטנת החלונות וכו’. גם קצת קשה להתקין יישומים מעבר לאלו שנמצאים בחבילת התוכנות של המערכת. אבל אילו היו מסדרים את הבעיות האלו, יש סיכוי גבוה שהייתי מעדיף לעבוד איתה.

למידע נוסף ולהורדת מערכת ההפעלה אלמנטרי לחצו כאן.

זורין

מערכת ההפעלה זורין נועדה כדי לתת נוחות מוכרת למשתמש. אפשר להפוך אותה להיות דומה למערכת ההפעלה חלונות או להיות דומה למערכת ההפעלה של מקינטוש. כך שכל המשתמשים יוכלו לבחור את העיצוב ולהשתמש באותה מערכת בדרך המוכרת. היא מגיעה כבר עם תכנים מותקנים ואפשר להרחיב אותה לפי הצורך.

למידע נוסף ולהורדת מערכת ההפעלה זורין לחצו כאן.

אובונטו סטודיו

למי שמחפש מערכת הפעלה לצורך יצירה, זוהי מערכת שמבוססת על אובונטו, ורק מותאמת יותר ליוצרים. מכילה תוכנות עריכת וידאו ואודיו, עריכת תמונות וכדומה. לאנשים שאוהבים ליצור שווה להתעניין ולקרוא עליה מעט באתר התוכנה.

למידע נוסף ולהורדת מערכת ההפעלה אובונטו סטודיו לחצו כאן.

אובונטו מייט

מערכת ההפעלה אובונטו מייט (Ubuntu Mate) מבוססת גם היא על אובונטו, ויוצרת מעין גשר בין לינוקס לחלונות. אפשר לשנות אותה ולהתאים אותה בהתאם לצרכי המשתמש. אומרים שהיא מתאימה גם למחשבים ישנים שמתקשים להריץ מערכות הפעלה מתקדמות. האמת שהיא נראתה נחמד בהתחלה, אבל בערך חצי דקה לאחר שהתחלתי להשתמש בה המשגר שלה קרס (לצורך העניין זה כמו כפתור “התחל” בחלונות, שבלעדיו שום דבר לא מתחיל). ואז בטעות לחצתי בפזיזות על משהו שגרם למשגר לא לחזור גם לאחר הפעלה מחדש. זה היה ממש ממש קשה לנסות להשתמש בה לאחר מכן. אבל זו רק החוויה האישית שלי, יש אחרים שעובדים איתה המון והכל בסדר.

למידע נוסף ולהורדת אובונטו מייט לחצו כאן.

עוד הפצות

יש עוד הפצות רבות ושונות לצרכים שונים. יש כאלו שמיועדות לגיימרים עם עשרות אלפי משחקים מותקנים, יש כאלו שמיועדות למחשבים חלשים וחומרה ישנה, יש כאלו שמיועדות לעבוד כשרת, יש כאלו שמיועדות לצורך עסקי או שמתמחות בתחום מדעי, יש כאלו שמיועדות לילדים (למרות שלא מומלץ כלל לתת לילדים להתעסק עם מחשבים) וכו’. אם יש תחום כלשהו שלצרכו אתם זקוקים למחשב, שווה לנסות לחפש אם יש הפצה שקשורה אליו.

איך מתקינים מערכת הפעלה לינוקס?

רוב ההפצות של לינוקס מותקנות בצורה דומה, שמורידים את הקובץ, מעתיקים לדיסק און קי על ידי תוכנה מיועדת ליצירת דיסק אתחול, ואז מפעילים מהדיסק און קי. אפשר להעלות את מערכת ההפעלה מתוך הדיסק גם בלי להתקין אותה כלל. למעשה אפשר לסחוב איתנו את מערכת ההפעלה בדיסק און קי ולקחת אותה איתנו לכל מקום ולהפעיל אותה בכל מחשב.

אלא שמובן שכל זה רק לצורך התנסות, שזה לא כל כך נוח לעבוד בצורה כזו, וגם איטי מאוד, וגם לא כל האפשרויות עובדות כראוי וכו’. לכן לאחר שהתנסינו מעט ואנו אוהבים את מערכת ההפעלה, אז כדאי להתקין אותה.

ננסה להסביר בצורה מעשית את שלבי ההתקנה. חשוב לציין שאנחנו רק מנסים לעזור על פי הידע המועט שלנו, הכל בהתנדבות וללא כל מחויבות, ועל כן אין לנו שום אחריות על נזק או אובדן של חומרה או תוכנה או קבצים או כל דבר אחר. הכל על אחריות המשתמש ומי שלא רוצה, שלא יעשה. כדאי שיהיה למשתמש ידע כללי במחשבים או שהוא ייעזר במישהו עם ידע כזה.

שלב א: הורדת התוכנה

יש להיכנס לאחד הקישורים שהובאו למעלה, בהתאם למערכת שאותה נרצה להתקין, לחפש אחר קישור שאומר “download” וללחוץ עליו. אם נדרש להקיש סכום לתשלום לפני ההורדה, אפשר פשוט להקיש 0 כדי להוריד בחינם.

שלב ב: יצירת דיסק אתחול

לאחר שהקובץ ירד, צריך להיעזר בדיסק נייד שאינו מכיל מידע נצרך, כיוון שכל המידע וכל הקבצים שבו הולכים להימחק. אפשר להשתמש בדיסק און קי או בצריבת dvd. קובץ התוכנה שוקל כשתי ג’יגה בערך, וזהו נפח המקום הנדרש בדיסק הנייד.

לצורך יצירת דיסק אתחול דרושה תוכנה יעודית שיוצרת דיסקים מיוחדים שמלבד התוכן עצמו, נוספת להם תכונה שמאפשרת להם לעלות באופן אוטומטי בעת אתחול המחשב, כפי שמתבקש ממערכת הפעלה. בהרבה מחשבים כבר קיימת תוכנה כזו, אבל אם לא מוצאים, אז אפשר להוריד מכאן את התוכנה אטצ’ר שעושה בדיוק את מה שצריך ויש לה גרסאות לכל מערכות ההפעלה הנפוצות, חלונות, מק ולינוקס.

התוכנה היא פשוטה. רק צריך לבחור את קובץ התמונה שהורדה (iso) ואת הדיסק הנייד שאליו אנו רוצים להעתיק את הקבצים וזהו. שוב נזכיר שכל הקבצים בדיסק הנייד יימחקו, כך שצריך לבדוק היטב שאין שם חומר נצרך. בסיום התהליך צריך להיות לנו התקן usb נייד (או dvd) עם מערכת ההפעלה הרצויה.

שלב ג: הפעלה מהדיסק

לפני שמתחילים חשוב לגבות את כל הקבצים במחשב. להתקנות יש נטייה כזו לעשות לפעמים בעיות באמצע, ואז עלולים לגלות שפתאום נמחקו קבצים חשובים וכדומה.

כאשר הכל מוכן, יש להפעיל מחדש את המחשב כאשר הדיסק הנייד נמצא בפנים. בעת עליית המחשב צריך לעצור את ההפעלה הרגילה ולהיכנס לBios של המחשב. כדי לעשות זאת צריך ללחוץ על מקש מסוים מיד לאחר הפעלת המחשב מחדש, תוך כדי תחילת עליית המחשב. במחשבים רבים זה המקש F12 או F2, ולפעמים זה צירוף מקשים וכדומה. לכן כדאי לבדוק את הדבר לפי דגם המחשב של כל אחד, או פשוט לנסות את אחד המקשים שהוזכרו. השיטה הבטוחה לא לפספס את הרגע הנכון היא ללחוץ שוב ושוב על אותו המקש מרגע הפעלת המחשב מחדש ועד לעליית הביוס בהצלחה.

כאשר הגענו למסך הביוס, עלינו להגדיר את סדר קריאת כונני המחשב. אם מערכת ההפעלה נמצאת בהתקן USB אז צריך להגדיר את אותו התקן כראשון, שהמחשב ינסה תחילה לקרוא ממנו את מערכת ההפעלה ורק אם אין אפשרות אז הוא יעבור לכונן הבא. חשוב מאוד לא להתעסק עם דברים אחרים כדי לא לגרום לנזקים.

שלב ד: עליית מערכת ההפעלה

אם עד עכשיו הכל עבד בצורה תקינה, בשלב הזה מערכת ההפעלה צריכה לעלות מתוך הדיסק. אפשר לבחור באפשרות להפעיל את המערכת מתוך הדיסק עצמו או באפשרות להתקין את המערכת על המחשב. אם בחרתם באפשרות הפעלה מתוך הדיסק, אז הקבצים לא מותקנים במחשב ולאחר הפעלה מחדש של המחשב תחזור מערכת ההפעלה הקודמת. זה הזמן לנסות לבחון את מערכת ההפעלה, לבדוק אם היא מוצאת חן בעינינו, לנסות דברים וכו’. ואם לבסוף החלטנו שאנחנו רוצים להתקין אותה, אז ברוב המערכות מופיע קישור לזה, שלחיצה עליו תוביל להתקנה מלאה של המערכת.

שלב ה: סיום ההתקנה

לאחר שבחרנו להתקין את המערכת, המחשב כבר עושה את רוב העבודה. כל שעלינו לעשות הוא לתת כמה הגדרות, כמו מיקום, שם, סיסמה וכדומה. לבסוף המחשב יופעל מחדש וזהו. אפשר להתחדש. בהצלחה!

אודות כותב המאמר : ראובן (רוני) פיזנטי

אברך ויוצר שכותב מהלב עם המון אהבת ישראל. מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. מעביר שיעורים בגמרא ובהלכה בבית המדרש ״בית להשם״ בנתיבות. למידע נוסף

9 תגובות על “הפצות לינוקס מומלצות וגם מדריך התקנה – מערכת הפעלה בחינם”

 1. יעקב הגיב:

  האם יש לינוקס בעיברית מלאה?

  • כשמתקינים את לינוקס, יש אפשרות לבחור שפה עברית בתחילת ההתקנה ואז כמעט הכל יהיה בעברית. (או שאפשר אחרי ההתקנה לעשות את זה דרך ההגדרות).
   זו כמעט עברית מלאה, אבל יש דברים בודדים שלא מתורגמים ואז הם יישארו באנגלית בחלק מהתפריטים וכדומה.

 2. אליעזר הגיב:

  שלום וברכה
  האם אפשר לקבל מידע על שימוש בלינוקס (כגון, אחת ההפצות המוזכרות לעיל) תחת מכונה וירטואלית כמו, VM של Oracle ? הגדרות מומלצות במכונה הוירטואלית ? כיצד אני מגדיר יכולת לתקשר מהלינוקס לרשת תקשורת מקומית (חלונאית) ? כיצד אני מזהה כונני רשת מקומית ? כיצד אני מתקשר עם מדפסות רשת ? זו סביבה לימודית של מערכת ההפעלה חלונות 7 !
  בתודה, אליעזר.

  • אני לא מבין במכונות וירטואליות כיוון שאין לי צורך בהן ולכן לא ניסיתי לעבוד איתן בלינוקס. אבל עד כמה שידוע לי ההפצות שקשורות למשחקים מכילות מכונות וירטואליות ועובדות איתן בצורה חלקה (לפי מה שמספרים), כי ממש משחקים דרכן משחקים כבדים. אז אולי אפשר לברר בפורומים של גרסאות לינוקס לגיימרים. בהצלחה.

 3. יששכר הגיב:

  אני גולש על אינטרנט רימון ובאובנטו זה לא נותן לי להתקין את התוסף אבטחה של רימון שבלעדיו אי אפשר להיכנס לגוגל יוטיוב וכו’. אתה יודע איך אפשר להתקין אותו?

 4. יובב הגיב:

  התוכנה אט’צר אינה עובדת במערכת ההפעלה windows xp
  למישהו יש רעיון ?

 5. בן בן הגיב:

  מישהו יכול לעזור לי נכנסתי לאתר מנטה ליוניקס ואני לא מבין איך אניי מוריד תתוכנה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • רישום לעדכונים

  Loading
 • כל תכני האתר פתוחים לכולם ללא צורך ברישום. הרישום הוא רק למי שרוצה לקבל דברי תורה ועדכונים מהאתר מפעם לפעם.

 • מחפשים את האמת – דיסק שמע

 • פרסומים אחרונים

 • שיר חיזוק – אל תתעלם

 • זכות הלימוד ודברי התורה

  • לעילוי נשמת דניאל בן ג׳ולי
  • להצלחת אופיר שלמה סוויסה בן אסתר
  • להצלחת יצחק שגיא זוזוט בן צביה סלביה
  • להצלחת ברוך אדרי בן עישה
  • להצלחת שמעון אלמליח בן אסתר
  • להצלחת שלמה כהן בן סימי

  למידע על בית המדרש ולתרומות לחצו כאן.

 • איך להיות מאושרים

 • כניסת מנהלים