בע"ה נעשה ונצליח
אור נקי רוני פיזנטי

האתר אור נקי הוא איחוד אתרי יהדות ופרויקטים שונים לזיכוי הרבים, ביניהם ״ללא גזל״ ו״אמונה״. על מנת להנגיש לכל יהודי תוכן כשר, נקי ואיכותי בחינם. מסע לעומק פנימיות הנפש ולחיזוק האמונה, בשפה ברורה המתאימה לכל יהודי, בפשטות ובגובה העיניים. מוגש על ידי ראובן (רוני) פיזנטי, מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. למידע נוסף לחצו כאן

לימוד תורה מכפר במקום הקרבנות – פרשת צו

ראובן (רוני) פיזנטי | 27 במרץ 2012 | פרשת צו

לאחר תיאור הקרבנות השונים מגיע הפסוק (ויקרא פרק ז’, לז’): “זאת התורה לעולה, למנחה ולחטאת ולאשם… ולזבח השלמים”. חז”ל דרשו את הפסוק בכמה דרכים, אחת מהן היא שזוהי התורה שיכולה לבוא במקום העולה, המנחה וכו’.

היום לצערנו אין לנו בית מקדש, כולנו טמאי מתים ואין לנו שום אפשרות להקריב קרבנות. אז מה נעשה עם כל החטאים? איך נכפר על כל העוונות? איך נתקרב לקדוש ברוך הוא? התשובה נמצאת בפסוק, “זאת התורה”. לימוד התורה מכפר על החטאים שלנו ומקרב אותנו לשם יתברך. כשאדם לומד תורה מכל הלב, הוא כאילו הקריב קרבן לקדוש ברוך הוא מכל הלב.

בוודאי יש לנו לפחות מעט זמן פנוי במשך היום. זה לא משנה אם זו שעה או אם זו רק דקה. כאשר אנו מתלבטים מה לעשות בזמן הזה, אנו לא מבינים בכלל מה נמצא על כף המאזניים. פעמים רבות נבחר לנשנש משהו במטבח, לצפות קצת באיזה סרט או לשמוע איזה שיר. צריך להבין שכל אלו הם דברים סתמיים שאמנם יפיגו לנו את השעמום, אך לא יתרמו לנו להתקדמות ולעתיד ובמקרים רבים אף יזיקו לנו.

אם נבחר במקום כל אלו לקחת ספר קודש, ללכת לשיעור או אפילו לשמוע שיעור דרך המכשירים השונים, לא רק שנמלא את זמן השעמום שלנו, אלא נמלא את עצמנו ונתקרב לקדוש ברוך הוא, כמו קרבן.

כשאדם לומד תורה זה לא כמו לקרוא ספר מתח או ללמוד גאוגרפיה. מלבד החכמה שנכנסת בו מאותו לימוד, הוא מתחבר לקדוש ברוך הוא. התורה מטהרת את אותו אדם ומצמיחה את הנשמה שלו. אותו אדם מקבל כוחות רוחניים עצומים. הזמן הזה נחשב כקיום מצוות עשה של לימוד תורה עליו הוא יקבל שכר עצום על כל שנייה שלמד. בנוסף לכל זה, אותו לימוד נחשב לו כקרבן. אם אדם חילל שבת למשל, הוא חייב להביא קרבן חטאת אם עשה זאת בשוגג. היום כשאין לנו אפשרות להקריב חטאת, אפשר ללמוד הלכות שבת ולכפר על כך.

לצערנו אנשים רבים נרתעים מלימוד התורה משום שזה נראה להם קשה מדי, כבד מדי או לא מעניין כל כך. צריך לדעת שלימוד התורה כולל את כל התחומים שקיימים. אפשר למשל ללמוד על זוגיות, פרנסה, הצלחה או פיתוח האישיות, וכל זה בדרך התורה הקדושה. רק צריך לבחור את התחום שמעניין אותנו ולמצוא אותו בין הספרים הקדושים או השיעורים השונים.

היום לימוד התורה הפך להיות נגיש וקל יותר מתמיד. עד לפני כמה עשרות שנים, יהודי שרצה ללמוד תורה היה צריך לעשות זאת בחשאי מבלי שיתפסו אותו. בכל הארצות היו גזירות קשות, היהודים סיכנו את עצמם כדי ללמוד תורה ולא מעט אף נהרגו על קידוש השם לשם כך, השם ייקום דמם. היום ברוך השם, לא צריך להתחבא, לא צריך ללכת קילומטרים ולא צריך לסכן את עצמנו לשם כך. כל מה שצריך זה רצון טוב וכל השאר כבר יבוא לבד.

לא חסרים תירוצים של יצר הרע שאומר לנו שזה קשה מדי, שעדיף לעשות דברים שכביכול נראים מעניינים יותר, ללמוד רק כאשר יש הרבה זמן פנוי או לנצל את הזמן לדברים “חשובים” יותר. אבל זה הכל שקרים שנועדו למנוע מאיתנו את כל השפע העצום והחיבור הנפלא לקדוש ברוך הוא שטמונים בתוך לימוד התורה. לא צריך לעשות מזה פרויקט מסובך, אלא פשוט לזהות את הדקות הפנויות ביום שלנו ופשוט לפתוח ספר מתאים וללמוד בו. כל כך בקלות ובפשטות, כמעט ללא מאמץ ואפילו עם הנאה מהעניין, אנחנו זוכים להקריב קרבן לפני הקדוש ברוך הוא.

שנזכה בע”ה ללמוד תורה לשם שמיים, ושיעלה לנו הלימוד כמו קרבן שאנו מקריבים לפני השם, ושנזכה שייבנה בית המקדש במהרה ונוכל להקריב בו קרבנות חשובים לפני השם יתברך.

אודות כותב המאמר : ראובן (רוני) פיזנטי

אברך ויוצר שכותב מהלב עם המון אהבת ישראל. מחבר הספרים ״מחפשים את האמת״ ו״מהפרשה לחיינו״. מעביר שיעורים בגמרא ובהלכה בבית המדרש ״בית להשם״ בנתיבות. למידע נוסף

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 • רישום לעדכונים

 • כל תכני האתר פתוחים לכולם ללא צורך ברישום. הרישום הוא רק למי שרוצה לקבל דברי תורה ועדכונים מהאתר מפעם לפעם.

 • מחפשים את האמת – דיסק שמע

 • פרסומים אחרונים

 • שיר חיזוק – אל תתעלם

 • זכות הלימוד ודברי התורה

  • לעילוי נשמת דניאל בן ג׳ולי
  • להצלחת אופיר שלמה סוויסה בן אסתר
  • להצלחת יצחק שגיא זוזוט בן צביה סלביה
  • להצלחת ברוך אדרי בן עישה
  • להצלחת שמעון אלמליח בן אסתר
  • להצלחת שלמה כהן בן סימי

  למידע על בית המדרש ולתרומות לחצו כאן.

 • איך להיות מאושרים

 • כניסת מנהלים